Arabesk Radyo

İbrahim Tatlıses

02.10.2013
2.356
İbrahim Tatlıses

İbrahim Tatlıses, Arap ve Kürt asıllı Türk şarkıcı, besteci, yapımcı, oyuncu, ünlü ve başarılı bir türkücü, arabeskçi ve televizyon programcısıdır. 1 Ocak 1952 yılında Şanlıurfa’da doğmuştur. Adanalı bir sinemacının, inşaatta türkü söylerken kendisini farketmesiyle şöhret olmuş şarkıcı. 1980 ve 1990 lı yıllarda Türk müziğine önemli ölçüde adını duyuran Tatlıses’e, halk “imparator” lakabını takmıştır. Müzik yaşantısının yanı sıra, iş adamıdır.

Tatlıses Holding yönetim kurulu başkanıdır. “Ayağında Kundura” türküsü ile ünlenen Tatlıses, günümüze kadar 30’dan fazla albüm çıkardı, birçok filmde oyuncu ve yönetmen olarak görev almıştır. 19 yıl süren İbo Show ‘da sunuculuk yapmıştır. Tatlıses, Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan ile Orta Doğu’da da tanınmaktadır.

İbrahim Tatlıses çoçukluğu

1954 yılında yedi çocuklu fakir bir ailenin çocuğu olarak Şanlıurfa da dünyaya geldi. Ahmet Tatlı’yla karısı Leyla’nın yedi çocuğunun en büyüğüdür. Asıl ismi İbrahim Tatlı’dır.Babası Arap, annesi Kürt’tür. Tatlıses doğduğunda babası cezaevinde bulunmaktaydı. Hiçbir zaman okula gitmemiştir. Çocuk yaşlarda çalışmaya başlamıştır. Su satmış, çığırtkanlık yapmıştır. 1970 yılının ortalarında inşaatlarda inşaat işçiliği, demir ustalığı ve leblebicilik gibi işler yapmıştır.

İbrahim Tatlıses nasıl şöhret oldu ?

İnşaatta türkü söylerken Adanalı bir sinemacı tarafından keşfedildi. İlk başlarda Adana’da daha sonra Ankara’ya gelerek burada gazinolarda, pavyonlarda sahne aldı. 1974’te Ankara’daki Kınalı Pavyon’da söylediği “Ayağında Kundura” ile ünlenerek önce Ankara Radyosu’na, sonra da bir yılbaşı gecesi televizyona çıktı.1970’li yılların ortalarına doğru İstanbul’a geçerek burada sahne almaya başlamıştır. Burada, kendisine soyadını veren müzisyen Yılmaz Tatlıses ile tanıştı.

İbrahim Tatlıses müzik kariyeri

1980 yılının başında kendisini şöhret basamaklarını tırmanmırken buldu. Müzik çevrelerince çok özel kabul edilen sesi sayesinde, kısa zamanda İstanbul’da sahne almaya başladı. 1977 de “Ayağında Kundura” albümü ile müzik piyasasına giriş yapmış oldu. “Sabuha”, “Dom Dom Kurşunu”, “Bir Mumdur” türküleri halk tarafından çok beğenildi ve uzun yıllar popülerliğini korudu. 1980’li yıllarda çıkardığı “Allah Allah”, “Kara Zindan”, “İnsanlar” ve “Fosforlu Cevriyem” albümleriyle satış rakamları milyonları buldu.

1990 yıllarda olgunluk dönemini yaşayan sanatçı, artık müzik dünyasında sarsılmaz bir yere sahip olmuştu. Aynı yıllarda tarzında değişiklik yaparak arabesk müziğe geçiş yaptı. Bu yıllarda “Ah Keşkem”, “İki Gözüm İki Çeşme”, “Yar Diline” gibi popüler parçaların dışında kendi ürünü olan eserleri seslendirdi. 1983 yılında çıkardığı “Mega Aşk” adlı albümde Selami Şahin’e ait “Seni Sevmediğim Yalan”, “Akşamdan Akşama”, “İçem Diyorum”, “Bu Nasıl Güzel” gibi dönemin beğeniyle dinlenen eserlerini yorumladı.

İbrahim Tatlıses film hayatı

Tatlıses’in, müzik hayatındaki başarısı ve popülerliği kısa süre sonra kendisine sinema kapılarını açtı. Hayatı boyunca örnek aldığı Yılmaz Güney gibi o da çok başarılı filmlerde rol aldı. Yılmaz Güney ile diğer bir ortak noktaları, Yeşilçam’ın şöhret tacını, yakışıklı jönlerden almaları olmuştu. “Yılmaz’ın yerine oynuyor” başlıklı haberde şöyle söylemiştir: “Beni Yılmaz Güney’e benzetenler var. Belki tipim fazla benzemiyor, ama onun yolundan gidiyorum. Onun tavırlarını kullandım son filmimde.”

İbrahim Tatlıses iş hayatı

İbrahim Tatlıses, müzik kariyerinin yanında, gıda, inşaat ve seyahat sektörlerine girerek çeşitli yatırımlar yapmıştır. Bunlardan “Tatlıses Çiğköfte” halen faaliyet göstermektedir. Tatlıses Holding yönetim kurulu başkanıdır. Tatlıses Turizm, Tatlıses Lahmacun, Tatlıses Otelleri gibi şirketlerinde sahibidir.

İbrahim Tatlıses siyaset hayatı

İbrahim Tatlıses; 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan milletvekili genel seçimlerinde, Genç Parti’den İstanbul 3. Bölge 1. sıradan milletvekili adayı olmuş, partisi barajı aşamayınca milletvekili seçilememiştir. Tatlıses, 2011 Türkiye genel seçimlerinde önce Adalet ve Kalkınma Partisi’ne adaylık başvurusunda bulunmuş ancak bu partiden aday gösterilmemiştir.İbrahim Tatlıses bu seçimlerde Şanlıurfa’dan bağımsız milletvekili adayı olmuştur fakat sonradan adaylığını geri çekmiştir. Recep Tayyip Erdoğan, 16 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirdiği Diyarbakır ziyaretine Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, kürt sanatçı Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses’i davet etmiştir.

İbrahim Tatlıses evlilikleri

İbrahim Tatlıses, ilk evliliğini Urfa’da Adalet Durak ile yaptı. Çiftin 1 erkek ve 2 kız çocuğu oldu. 1979 yılında Kara Yazma filminde tanıştığı Perihan Savaş ile birlikteliği başladı. Bu evlilikten Melek Zübeyde adında bir kız çocuğu olmuştur. 1983’te Günah filmini çekerken tanıştığı Derya Tuna‘yla ilişkisinden “İdo” (İbrahim) adında bir oğlu oldu. İbrahim Tatlıses, 27 Eylül 2011’de Ayşegül Yıldız ile hastane odasında gizlilik içinde evlendi. Bu evlilikten 2013 yılında Elif Ada isimli bir kızı oldu. Bu evlilikte çok uzun sürmedi ve 29 Kasım 2013 tarihinde boşandı.

İbrahim Tatlıses silahlı saldırı

İbrahim Tatlıses , 4 Mart 2011 gecesi gecesi Beyaz TV’de yayınlanan İbo Show programı çıkışında Maslak’ta uzun namlulu silahla açılan ateş sonucu başından yaralandı. Akabinde hastahaneye götürülen Tatlıses iki kez ameliyat edildi ve yoğun bakım ünitesine bağlandı. İki hafta boyunca yoğun bakımda kalan İbrahim Tatlıses, 28 Mart 2011 günü yoğun bakımdan çıkarıldı.Böylece hayati tehlikesi ortadan kalkmış oldu. 6 Nisan 2011 tarihi itibari ile ailesi tedavilerin Almanya’da sürdürülmesi isteği ile Tatlıses’i Almanya’ya götürmüşlerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.